Białko roślinne i białko zwierzęce

admin Wrzesień 12, 2016 Możliwość komentowania Białko roślinne i białko zwierzęce została wyłączona


Jeżeli mówimy o podziale białka, to możemy w tym miejscu wyróżnić, co najmniej kilka różnych klasyfikacji. My chcemy skupić się w sposób szczególny na podziale białka na te pochodzenia zwierzęcego oraz na te pochodzenia roślinnego. Jeśli zależy nam na dostarczeniu odpowiedniej jakości białka, to w głównej mierze musimy wskazać na te pochodzenia zwierzęcego. Dlaczego? Powód jest ku temu bardzo prozaiczny. To produkty zawierające w sobie białko zwierzęce są doskonałym źródłem wszystkich niezbędnych dla nas aminokwasów egzogennych, a więc tych, których nasz organizm nie jest w stanie wytworzyć samodzielnie.

Białko pochodzenia zwierzęcego

Dlatego też owe produkty zawierające białko pochodzenia zwierzęcego są określane, jako pełnowartościowe. Nie oznacza to jednak, że w naszym żywieniu powinniśmy skupiać się wyłącznie na owym białku pochodzenia zwierzęcego. Byłoby to bardzo dużym błędem, ponieważ moglibyśmy dostarczać sobie białka w nadmiernych ilościach, a poza tym również musimy wskazać w tym miejscu na taki aspekt, jakim jest konieczność spożywania produktów posiadających w sobie białko pochodzenia roślinnego. Mowa jest w tym miejscu o produktach zbożowych, o ziarnach, nasionach, orzechach, a w głównej mierze o roślinach strączkowych. Zasadniczo każde z nich nie może stanowić dla nas produktu pełnobiałkowego, nie zawiera w sobie wszystkich niezbędnych dla nas aminokwasów egzogennych, aczkolwiek w odpowiednim zestawieniu z produktów roślinnych możemy również stworzyć kompozycję pozwalającą nam uzyskać produkty pełnobiałkowe, zaspokajające nasze potrzeby w tymże względzie.

Najlepsza dieta

Najlepszym rozwiązaniem jest jednakże zastosowanie połączenia diety złożonej z produktów zawierających zarówno produkty zawierające białko zwierzęce jak i te zawierające w sobie białko pochodzenia roślinnego. Takich produktów moglibyśmy w tym miejscu wymienić bardzo wiele i de facto każdy z nas zapewne bardzo dobrze zna różne produkty stanowiące źródło dobrego białka w diecie, źródło wszystkich niezbędnych dla nas aminokwasów egzogennych.

Comments are closed.